Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
HG36T-1-FG-NG
MPN:
HG36T-1-FG
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 5 - 7 Business Days
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Warranty
Commercial design services
Comstock-Castle HG36T-1-FG offers a 36" gas griddle with a 1" grooved steel plate, three thermostat controls, stainless-steel exterior, grease drawer, and 90,000 BTU output.
  • Removable grease drawer, 3" trough for cleanup
  • Stainless steel exterior for sanitation
  • 36" grooved 1" steel griddle for even heat
  • 90,000 BTU output for high throughput
  • Three thermostatic controls for precise temp
Weight380 LBS
Height16.5 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
ControlsThermostat / Solid State Controls
Exterior FinishAll Stainless Steel
Plate Thickness1"
Griddle Plate FinishGrooved Steel
ManufacturerComstock-Castle
Control TypeThermostatic
No of Burners3
Power TypeNatural Gas
Total BTU90,000 BTU
Weight380 LBS
Height16.5 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
Plate Thickness1"